Mesterskabet år 2014 blev en gentagelse af 2013, hvad vindere angår, med André Kjærsgaard som vinder for mændene og Pernille Kjærsgaard som vinder for kvinderne. Dermed har ægteparret vundet DM sammen 3 år i træk, og det er Andrés fjerde mesterskab.
Pointskemaer
I henhold til Liggecykelforeningens løbsreglement og pointtabel er der givet point efter antallet af deltagere og disses placering. Der var i alt 23 forskellige deltagere i disciplinerne. Det højeste antal deltagere i en disciplin var 22 (bruges ved pointgivning).
Samlet resultat
Placering | Deltager | Cykel | 200m sprint | Udskilning | Landevej | I alt |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | André Kjærsgaard | DF | 38 | 38 | 38 | 114 |
2 | Yoann Baudin | Evo K | 26 | 26 | 21 | 73 |
3 | Poul Kristensen | Milan SL | 31 | 8 | 31 | 70 |
4 | Jesper Eriksen | Quest Carbon | 10 | 15 | 26 | 51 |
5 | Lars Nielsen | Strada Carbon | 7 | 31 | 10 | 48 |
6 | John Leadbetter | Quest Carbon | 15 | 12 | 18 | 45 |
7 | Halfdan Grimstad | Strada | 8 | 21 | 8 | 37 |
8 | Niels Felsted | Quest XS Carbon | 18 | 18 | 36 | |
9 | Lars Thiesson | Quest Carbon | 21 | 10 | 31 | |
10 | Søren Møller | Strada | 5 | 7 | 15 | 27 |
11 | Jørgen Pedersen | Hj.byg lowracer | 4 | 4 | 12 | 20 |
12 | Michael Lindboe | Quest | 12 | 7 | 19 | |
13 | Per Kristensen | Strada Carbon | 3 | 5 | 6 | 14 |
14 | Jens Ulrik Jensen | 3 | 6 | 4 | 13 | |
14 | Pernille Kjærsgaard (K) | Milan SL | 6 | 3 | 4 | 13 |
16 | Torbjörn Häggquist | 2 | 3 | 5 | 10 | |
17 | Jørgen Østeraa | Fujin SL2 | 2 | 4 | 3 | 9 |
18 | Evan Straarup | Hj.byg lowracer | 2 | 2 | 3 | 7 |
19 | Morten Tietze | 4 | 2 | 6 | ||
20 | Brian Scharling | Optima Baron | 1 | 2 | 2 | 5 |
21 | Johannes Nielsson | 1 | 1 | 2 | 4 | |
22 | Mogens Skov | Hj.byg forhjulstrk. | 2 | 2 | ||
23 | Bryan Østergaard | Mango+ | 1 | 1 | 2 |
K:Kvinde
Dermed er mestrene for 2014:
- André Kjærsgaard (generelt)
- Pernille Kjærsgaard (kvinder)
200m spurt med flyvende start
Gennemført på den nedlagte Værløse Flyveplads.
Deltagerne gennemførte 1-4 forsøg. Tabellen nedenfor viser kun det bedste af forsøgene.
Placering | Navn | Tid | Hastighed | Point |
---|---|---|---|---|
1 | André Kjærsgaard | 10.07 | 71.50 | 38 |
2 | Poul Kristensen | 10.66 | 67.54 | 31 |
3 | Yoann Baudin | 10.89 | 66.12 | 26 |
4 | Lars Thiesson | 11.18 | 64.40 | 21 |
5 | Niels Felsted | 11.32 | 63.60 | 18 |
6 | John Leadbetter | 11.59 | 62.12 | 15 |
7 | Michael Lindboe | 11.83 | 60.86 | 12 |
8 | Jesper Eriksen | 11.94 | 60.30 | 10 |
9 | Halfdan Grimstad | 12.01 | 59.95 | 8 |
10 | Lars Nielsen | 12.06 | 59.70 | 7 |
11 | Pernille Kjærsgaard (K) | 13.10 | 54.96 | 6 |
12 | Søren Møller | 13.25 | 54.34 | 5 |
13 | Morten Tietze | 13.77 | 52.29 | 4 |
14 | Jørgen Pedersen | 14.00 | 51.43 | 4 |
15 | Per Kristensen | 14.27 | 50.46 | 3 |
16 | Jens Ulrik Jensen | 14.96 | 48.13 | 3 |
17 | Jørgen Østeraa | 15.05 | 47.84 | 2 |
18 | Evan Straarup | 15.63 | 46.07 | 2 |
19 | Torbjörn Häggquist | 15.85 | 45.43 | 2 |
20 | Brian Scharling | 16.34 | 44.06 | 1 |
21 | Bryan Østergaard | 18.48 | 38.96 | 1 |
22 | Johannes Nielsson | 19.06 | 37.78 | 1 |
K:Kvinde
Udskilningsløb
Gennemført på den nedlagte Værløse Flyveplads.
Placering | Navn | Point |
---|---|---|
1 | André Kjærsgaard | 38 |
2 | Lars Nielsen | 31 |
3 | Yoann Baudin | 26 |
4 | Halfdan Grimstad | 21 |
5 | Niels Felsted | 18 |
6 | Jesper Eriksen | 15 |
7 | John Leadbetter | 12 |
8 | Lars Thiesson | 10 |
9 | Poul Kristensen | 8 |
10 | Søren Møller | 7 |
11 | Jens Ulrik Jensen | 6 |
12 | Per Kristensen | 5 |
13 | Jørgen Pedersen | 4 |
14 | Jørgen Østeraa | 4 |
15 | Torbjörn Häggquist | 3 |
16 | Pernille Kjærsgaard (K) | 3 |
17 | Morten Tietze | 2 |
18 | Evan Straarup | 2 |
19 | Brian Scharling | 2 |
20 | Johannes Nielsson | 1 |
21 | Bryan Østergaard | 1 |
K:Kvinde
Holdstafet
Hvert hold skulle tilsammen køre 10 omgange á 950m. Der skulle skiftes kører efter hver omgang.
NB: På grund af problemer med tidsmåling tæller resultaterne ikke med i DM resultatet.
Placering | Hold | Navn |
---|---|---|
1 | De fantastiske 3 | Lars Nielsen, Poul Kristensen, Jesper Eriksen, John Leadbetter |
2 | VMC | André Kjærsgaard, Pernille Kjærsgaard (K), Yoann Baudin, Niels Felsted |
3 | Young & old | Lars Thiesson, Per Kristensen, Søren Möller |
4 | Tjaaa | Bryan Østergaard, Halfdan Grimstad, Jens Ulrik Jensen |
5 | Nordjyderne | Jørgen Østeraa, Evan Straarup, Jørgen Pedersen, Brian Scharling |
6 | The Rockets | Torbjörn Häggquist, Morten Tietze, Johannes Nielsson |
K:Kvinde
Landevejsløb
Landevejsløbet blev gennemført som en del af motionscykelløbet Bastrup Sø Rundt. Deltagerne kunne vælge 3 forskellige distancer.
Placering | Navn | Distance | Point |
---|---|---|---|
1 | André Kjærsgaard | 136 | 38 |
2 | Poul Kristensen | 136 | 31 |
3 | Jesper Eriksen | 136 | 26 |
4 | Yoann Baudin | 136 | 21 |
5 | John Leadbetter | 136 | 18 |
6 | Søren Møller | 136 | 15 |
7 | Jørgen Pedersen | 136 | 12 |
8 | Lars Nielsen | 86 | 10 |
9 | Halfdan Grimstad | 86 | 8 |
10 | Michael Lindboe | 86 | 7 |
11 | Per Kristensen | 86 | 6 |
12 | Torbjörn Häggquist | 86 | 5 |
13 | Pernille Kjærsgaard (K) | 86 | 4 |
14 | Jens Ulrik Jensen | 36 | 4 |
15 | Jørgen Østeraa | 36 | 3 |
16 | Evan Straarup | 36 | 3 |
17 | Mogens Skov | 36 | 2 |
18 | Brian Scharling | 36 | 2 |
19 | Johannes Nielsson | 36 | 2 |
K:Kvinde